Adana’da kanser hastalarının ilaçlarını satan hemşire yakalandı

Adana Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü Mali Ofis Amirliği takımları, Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kısmı’nda yatan hastalara istenen 2 farklı antikor ilacının el altından dışarı satıldığı bilgisine ulaştı.

Piyasa bedeli 7 milyon

Yüksek fiyatlı ilaçlarla ilgili teknik ve fiziki takip başlatan gruplar, piyasa kıymeti yaklaşık 7 milyon lira olan 689 kutu ilacın serviste yatan hastalara verilmediğini, yasa dışı yollarla satıldığını tespit etti.

Savcılığın yakalama kararı çıkartmasının akabinde takımlar, kuşkulu hemşire Nardane Balcı’yı (48) 16 Haziran sabahı meskenine düzenlenen operasyonla gözaltına aldı.

Kanser tedavisi görmeyen hastalar için de ilaç talep etti

Yapılan çalışmada Balcı’nın, sistemlerini açık bırakan 15 hekim ismine kelam konusu ilaçlar için talep oluşturduğu, daha sonra da hastanenin eczanesine gidip öbür bir hemşirenin ismini ve imzasını kullanarak ilaçları aldığı ortaya çıktı.

Balcı’nın, ilaçları cürüm ortakları Levent Erdenliğ (45) ile Cem Bora’ya (35) verdiği, bu bireylerin de yasa dışı yollardan satış yaptığı saptandı.

Ayrıca Balcı’nın, kanser tedavisi görmeyen hastalar ismine da ilaç talep ettiği, bu süreçler karşılığında da 500 ile bin 500 lira kurul aldığı öne sürüldü.

Sağlık Bakanlığı müfettiş görevlendirdi

Hastane görevlisinin şikayeti üzerine Sıhhat Bakanlığı’ndan müfettiş görevlendirildiği, yapılan incelemenin akabinde Nardane Balcı’nın bir aile sıhhati merkezine gönderildiği öğrenildi.

Ayrıca Balcı’nın kabahat ortakları Erdenliğ ile Bora’nın da bir müddet evvel gözaltına alınıp, ‘uyuşturucu ticareti’ hatasından tutuklandığı belirtildi.

“Maddi durumum güzel değildi”

Balcı, emniyetteki tabirinde, “Maddi durumum âlâ değildi. O yüzden yaptım.” dedi.

DHA’nın haberine nazaran emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Nardane Balcı, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*