ABD’den Türkiye’nin Suriye operasyonu ile ilgili açıklama geldi

Son aylarda Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine bir askeri operasyon hazırlığı içinde olduğunu açıklaması ve bu tarafta çalışmaların devam ettiğini duyurması gündemden düşmüyor… ABD’den Türkiye’nin muhtemel Suriye operasyonu ile ilgili üst seviye açıklama geldi.

Türkiye, son devirde Suriye’ye bir operasyonu gündemine alırken, geçen aylarda buna reaksiyon gösteren ABD’den yeni bir açıklama geldi. Türkiye-Suriye sonundaki inançlı bölgeyi güvenlik münasebetleriyle genişletme planı ile ilgili çalışmalar devam ederken, ABD’den gelen üst seviye açıklama dikkat çekti.

Ankara ve Washington ortasında bu operasyonun yapılmaması konusunda bir dizi görüşmelerin gerçekleştiği aktarılırken Türk yetkililerin ikna edilmediği belirtildi.

ABD’li yetkililer, Türkiye’nin mümkün bir operasyonundan telaş duyduklarını açıkladı.

Önceki gün Washington’da bir aktifliğe katılan Savunma Bakanı Yardımcısı Dana Stroul, bu bahis ile ilgili bir açıklama yaptı. Stroul, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine rastgele bir askeri operasyon yapmasına çok sert bir formda karşı çıkıyoruz ve Türkiye’ye de bu husustaki itirazımızı açıkça yaptık” dedi.

Türkiye’nin mümkün bir askeri operasyonundan IŞİD’in faydalanabileceğini düşündüklerini lisana getiren Stroul, omurgasını terör örgütü PKK/YPG/PYD’nin oluşturduğu ve sırtını ABD’ye dayayan Suriye Demokratik Güçleri’nin denetimindeki cezaevlerinde IŞİD’lilerin kaldığını aktardı.

IŞİD’in bu cezaevlerine saldırma ihtimali bulunduğunu belirten Stroul, “Eğer Türkiye bir askeri operasyon yaparsa ve bu da Suriye Demokratik Güçleri’nin kuzeye giderek bölgede yaşayanları havadan ya da karadan hücuma karşı korumak için oraya odaklanırsa IŞİD saldırabilir” yorumunu yaptı.

Ankara’nın Suriye operasyonu ABD’nin gündemine oturdu.

ABD merkezli Voice of America’da yayınlanan haberde, IŞİD’in Ocak ayında benzeri bir atak düzenlediği ve ABD’nin takviyesiyle tutuklu IŞİD’lilerin çok azının kaçabildiği belirtildi. Ama az sayıdaki ve yönetici pozisyondaki IŞİD’lilerin kaçmasının büyük bir risk teşkil ettiği de belirtildi.

Stroul, “Böyle bir operasyon ABD güçlerini, IŞİD’e karşı global çabayı riske atar ve Suriye’yi daha çok şiddetin içine çeker. Şayet baskı altında kalırsa SDG, diğer ülkelerin himayesi altına girebilir. Suriye Demokratik Güçleri, Suriye, Rusya ve hatta İran’la işbirliği yapabilir” dedi.

Aynı aktiflikte kelam alan USAID’in yönetici asistanı Andrew Pitt ise, “500 bin kişi yerinden yurdundan olabilir. Türkiye’yi sakinleştirmek için çok ağır diplomatik atılım yapılıyor ve onlara bu türlü bir operasyonun bölgeyi istikrarsızlaştırabileceği söyleniyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*