ABD basını: Türkiye’deki Suriyeliler seçimin ikinci turunu yakından izliyor

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turu yaklaşırken, ABD basınına yansıyan haberlerde ülkede yaşayan Suriyelilerin seçim sonuçlarını yakından takip ettiği ifade edildi.

Amerika’nın Sesi’nden (VOA) Mehmet Toroğlu ve Ezel Şahinkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beşar Esad yönetimi ile normalleşme adımlarını ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriyeli mültecileri ülkelerine geri gönderme taahhüdünü hatırlatarak ülkedeki Suriyelilerin ikinci tur seçimleri yakından izlediğini yazdı.

‘SÜREKLİ KORKU İÇİNDE YAŞIYORUZ’

VOA’ya konuşan Suriyeli Türkiye vatandaşı Ali El Muhammed, ‘seçim sonuçlarından mutlu olmadığını, ancak muhalefetin kazanmamasının içini rahatlattığını’ ifade ederek, “Sürekli korku içinde yaşıyoruz: ‘Ne olacak? Kim kazanacak? Eğer muhalefet kazanırsa bize ne olacak? Sınır dışı mı edileceğiz?’” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine atıfla yaklaşık 4 milyon mülteci ve sığınmacının olduğu Türkiye’nin en geniş mülteci nüfusunu barındırdığını hatırlatan VOA, Suriyeli Muhammed’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mültecilere yönelik yaklaşım ve politikasına işaret ederek Erdoğan’ın ‘hem iyi hem kötü bir seçenek olduğunu’, muhalefet partilerinin ise ‘halkın Suriyelilere yönelik öfkesini körükleyerek oy aldığını’ söylediğini aktardı.

Muhammed, mültecilerin ‘gönüllü geri dönüşüne’ atıfla, “Bu, isteyerek nasıl yapılacak? Bilmiyorum. Ama en azından zorla Suriye’ye sınır dışı edilmeyeceğiz” dedi.

‘SINIR DIŞILAR SON 2-3 YILDA ARTIŞ GÖSTERDİ’

Antep’te yaşayan Suriyeli Kholud Şahin ise seçimlerde Yeşil Sol Parti’ye (YSP) oy verdiğini, fakat YSP’nin Kılıçdaroğlu’na desteğine rağmen kendisinin Suriyeli karşıtı söylemleri sebebiyle Kılıçdaroğlu’na karşı olduğunu, Erdoğan’ın kazanmasını da istemediğini söyledi.

Şahin, “Erdoğan, ‘Köyler inşa ettik; onları geri göndereceğiz’ diyor. Şimdi bile sınır dışılar oluyor. Son 2-3 yıldır insan haklarına uymayan sınır dışı işlemlerinde bir artış var” diyerek, Türkiye’nin Suriye’ye sınır dışı ettiği kişilerden işkence iddiaları duyduğunu belirtti.

‘ERDOĞAN “SUÇLU” DEDİĞİ ESAD’LA EL Mİ SIKIŞACAK’

Son dönemde Suriye ile normalleşme adımlarını da hatırlatan VOA, Suriyeli mülteci Mustafa Ali’nin “Seçim sonucunun Suriyeliler için iyi olduğunu düşündüm ama Esad’la olası normalleşme sebebiyle bazı insanlar Erdoğan’a da güvenmiyor” dediğini aktardı.

Mustada Ali, VOA ile şu görüşleri paylaştı: “Erdoğan’ın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen çok fazla Suriyeli var. ‘Sizi koruyacağız, sizi Esad’sız Suriye’ye göndereceğiz’ diyor. Şimdi ise Esad’la el sıkışacak. Esad’ın bir suçlu olduğunu söyleyen kendisiydi. Şimdi onun elini mi sıkacak? Bu yüzden ona güvenmiyoruz.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir