AB dışişleri bakanları toplanıyor: Gündem besin ve güç güvenliği

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, 23-24 Haziran’da düzenlenecek AB Başkanlar Tepesi öncesinde Brüksel’de bir ortaya gelecek.

Üst seviye bir AB yetkilisi, toplantının gündeminde Ukrayna savaşının, bilhassa besin ve güç güvenliği olmak üzere global tesirleri açısından yer alacağını söyledi.

‘EN ÜLKÜ SEÇENEK KARADENİZ’

AB’nin mahsur kalan milyonlarca tonluk buğdayın ihracatı için, krizden etkilenecek nüfusun büyüklüğü göz önüne alındığında Belarus dahil çeşitli seçenekleri değerlendirdiğini belirten yetkili, en ülkü seçeneğin Karadeniz olduğunu vurguladı.

Yetkili, toplantıda güç güvenliği açısından Körfez ülkeleri ile mevcut olumlu münasebetlerin ele alınacağını, fakat Rusya’nın yarattığı tehdit ışığında bu bağların dönüştürülmesinin konuşulacağını aktardı.

AB’nin Körfez ile gelecek için karşılıklı bağımlılığa dayalı bir alaka dizayn ettiğini söz eden yetkili, İran’ın tavrı ve nükleer mutabakatın akıbetinin de bu amacı etkileyeceğini anlattı.

Yetkili, bakanların son dorukta kabul edilen 6. yaptırım paketini masaya yatıracaklarını, yeni bir paket hazırlığında olmadıklarını lisana getirdi.

MISIR İLE MÜNASEBETLER DE DEĞERLENDİRİLECEK

AB bakanları, toplantıda Mısır ile alakaları de değerlendirdikten sonra gayriresmi öğlen yemeğinde, bugün yapılacak 9. AB-Mısır Paydaşlık Kurulu toplantısı vesilesiyle Lüksemburg’da bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir ortaya gelecek.

Bakanların gündeminde Afrika Boynuzu ve Etiyopya’daki durum da yer alacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*