375 adet F-35 alımı için dev anlaşma! Türkiye için üretilen F-35’lerinin son durumu ne?

Pentagon’dan William LaPlante mevzu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Lockheed Martin ile 375 adet F-35 partisi satın alımı için anlaştığımızı tabir etmekten memnuniyet duyuyoruz” sözlerini kullandı.

Pentagon’un 2019 yılında imzaladığı üç yıllık toplu satın alma, 478 adet F-35 savaş uçağı içindi ve o periyotta üretici firma olan Lockheed Martin’in daha büyük ölçülerde bileşen satın alarak maliyetlerini yaklaşık yüzde 8 azaltarak 34 milyar dolara düşürmesine imkan sağlamıştı. Yeni toplu alım mukavelesinin de, tekrar üreticinin toplu bileşen alımına imkan vererek maliyetlerin düşürülmesi için yapıldığı belirtildi.

“ANLAŞMA, ABD VE MÜTTEFİKLERİ İÇİN KIYMETLİ BİR ADIM”

F-35 Ortak Program Ofisi İcra Şurası Lideri ve ABD Hava Kuvvetleri Korgeneral Mike Schmidt ise yaptığı açıklamada, “F-35, Savunma Bakanlığı envanterindeki en ölümcül ve ölçeklenebilir yeteneklerden biridir. Bu nedenle yapılan kontrat hem ABD hem de müttefikleri için hayli değerli bir adımdır” tabirlerini kullandı.

BUGÜNE KADAR KAÇ F-35 ÜRETİLDİ?

F-35 Müşterek Program Ofisi, 2030 yılına kadar NATO üyesi ülkelerde 400’den fazla F-35 savaş uçağının vazifede olmasını hedefliyor. Halihazırda program, ABD hariç 15 ülkenin iştirakiyle devam ediyor. Şu ana kadar çoğunluğu ABD’ye olmak üzere 820’den fazla F-35 teslimatı gerçekleştirildi.

540.000+ uçuş saatini geride bırakan F-35, dünya genelinde 35 farklı hava üssüne konuşlanmış durumda. Program kapsamında yaklaşık 1700 pilotun ve 12500 bakımcının eğitimi tamamlandı.

TÜRK F-35’LERİNİN SON DURUMU NE?

Üretilen 820’den fazla F-35 ortasında, Türk Hava Kuvvetleri için üretilen fakat teslim edilmeyen 6 adet F-35 de bulunuyor.

Türkiye’nin S-400 alımı sebebi ile birinci olarak Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 6 adet F-35’in teslimatını askıya alan ABD, ardından ise bu uçakları kendi hava kuvvetlerinin envanterine katmak için yasal karar çıkartmıştı. Ancak “uçaklar tam manasıyla envantere alındı mı?”, “alındıysa ne vakit alındı?”, “hangi filoya katıldı?” üzere bir çok sorunun yanıtı bilinmiyor.

KAYNAK: HABER7, M5

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*